Türkiye'nin E-Pin ve CD Key Platformu - BursaGB

0
Giriş Yap Kayıt Ol

Sepet

Hesabım

Assassin's Creed Valhala İnceleme

11/25/2020 11:13:51 AM

Assassin's Creed Valhalla oyunu 10 Kasım 2020 tarihinde oyun severlerle buluştu. AC serisinin yeni oyununda kendimizi Viking olarak buluyoruz ve oyunun çoğu bölümü İngiltere’de geçiyor. Oyunu almak için paraya kıymadan önce incelemesini okuyayım diyen oyun severler arasında bulunuyorsanız bu içeriği sizler için hazırladık. Hep birlikte Valhalla oyun incelemesine bir göz atalım.

Assassin's Creed Valhalla Adım Adım İnceleme

Assassin’s Creed Odyssey’den sonra büyük bir merak ve ilgiyle beklenen Assassin’s Creed Valhalla Ubisoft tarafından geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü. PC aracılığıyla deneyimleyebildiğim bu oyun ile ilgili söyleyebileceğim pek çok şey var elbette. Hazırsanız sizlerle birlikte ufak bir yolculuğa çıkalım.

Assassin’s Creed dünyasını biraz geç olsa da çok geç olmadan yakalayanlardan biriyim. İlk oyunu 2007 senesinin sonlarına doğru karşımıza çıkmıştı ve amacımız bu oyunda Altair ile bu yeni evrenin kapılarını aralayıp çeşitli gizemleri çözmeye çalışıyorduk. Seriye akabinde pek çok yeni oyun geldi elbette ancak Ezio karakterinin yeri pek çok oyuncu için ayrıdır diye düşünüyorum.

Assassin’s Creed Valhalla ise bu serinin en son çıkan eseri konumunda. Assassin’s Creed Odyssey’den sonra büyük bir ilgi göreceği gamer dünyasında bilinen bir gerçekti ki Ubisoft’tun yaptığı son açıklamaya göre serinin bir önceki oyunu olan Assassin's Creed Odyssey'e göre Valhalla ilk gününde Odyssey’e göre iki kat daha fazla ilgi gördüğünü açıkladı. Bu da haliyle büyük bir beklentinin olduğunu kanıtlar nitelikte ne denli bu beklentiyi karşıladığını yazımızın devamında inceleyeceğiz.

Zorluk

Assassin's Creed serisinin 22. oyunu olan Valhalla, oyuncularını Viking tanrılarının evine bizleri götürüyor. Oyuna başlarken zorluk seviyesinin belirlenmesi adına bir seçim yapıyoruz Exploration Difficulty üzerinden belirlediğimiz bu zorluk kısaca oyun içerisinde önemli olan bölgelerin ve eşyaların keşfinin zorluk derecesini belirlememizi sağlıyor.

Hikaye

Oyun henüz 5-6 yaşlarında olan ve çekirdek ailesiyle birlikte yaşayan Eivor olarak başlarken dönemin şartlarına göre büyük sayılabilecek bir ziyafette babamız Varin tarafından verilen ufak bir görevle oyuna giriş yapıyoruz. Bu görevi yaparken köyümüz saldırıya uğruyor ve trajik bir biçimde hem öksüz ve yetim kalan küçük Eivor ailesinin intikamını almak için babasının yakın arkadaşına sığınıp zamanının gelmesini bekliyor. Hikaye kısmını burada kesip siz değerli oyunculara spolier vermeme niyetindeyim şimdi biraz da oyunun grafiğinden, görevlerinden, oynanış mekaniğinden bahsedelim.

Grafik

Grafik açısından serinin önceki oyunu olan Odyssey’e göre gözle görünür derecede bir farklılık var diyemeyiz ancak oyunu oynarken kendinizi Vikinglerin dünyasında kaybedeceğiniz de su götürmez bir gerçek. Belki ateş grafiği biraz çağın gerisinde kalmış denilebilir ancak geri kalan her detay özenle Ubisoft tarafından işlenmiş. Birkaç sıkıntı olduğu gözlemlense de gelecek yeni güncellemelerle bu sıkıntıların giderileceği Ubisoft tarafından oyunculara bildirildi.

Görevler

Odyssey’in en çok eleştirilen kısımlarından biri olan yan görevlerinin ucu bucağının olmaması durumu Valhalla’da yok denilebilir bu sayede oyunun hikayesine kendinizi daha rahat bir şekilde bırakabilirsiniz. Odyssey’de geçirdiğimiz saatlerin önemli bir kısmı skip tuşunu spamlemekle geçiyordu bu da bizi hikayeden haliyle uzaklaştırıyordu Valhala’da ise skip tuşunun nerede olduğunu öğrenmenize gerek bile kalmayacak. Görevlerin akıcı bir şekilde ilerlemesi Valhalla’nın en kilit noktalarından biri denilebilir.

İtemler ve Oynanış Mekanikleri

Valhalla’da itemler Odyssey’de olduğu gibi eli bol bir şekilde dağıtılmamış kazandığınız her bir item oldukça değerli. Lootlarınızla para kazanma gibi bir durum yok diyebiliriz. Şayet oyunu baştan sona tek bir itemle oynayıp bitirmek istemiyorsanız. İtemlerinizi baskın yaparak elde ettiğiniz lootlarla geliştirebildiğinizden oyunda baskının önemli bir yeri var.

Oyunda izleyebileceğimiz 3 farklı yetenek ağacı-buildi var bunlar; savaşçı, okçu, ve suikastçi buildleri. Her buildin kendine has zırh ve silah seti bulunmakta olup itemlerinizi buildinize göre seçmeniz gerekmektedir. Oyunun combatına gelecek olursak Odyssey’de olduğu gibi akıcı bir şekilde combo yapabilme imkanını oyuncularına sunmuş Ubisoft.

Özetle bu oyunda saatlerin nasıl geçtiğini anlamakta zorlanacaksınız hem etkileyici hikayesiyle hem akıcı görevleri ve grafikleriyle aklınızı başınızdan alacak bir oyun Valhalla.

İnceleme Puanları

Assassin’s Creed Valhalla için verilen inceleme puanları açıklandı. Şimdi sizlerle birkaç adet inceleme puanı paylaşacağız.

1 - GameSpot 8/10

2 - Spaziogames 7.8/10

3 - XBox Achievements 9/10

4 - God is a geek 9/10

5 - Gaming Trend 10/10

AC Valhalla oyununun çıktığı platformlara göre aldığı ortalama puanlar ise şu şekildedir:

PC versiyonu için paylaşılan 17 incelemeden 85,

XBox One için açıklanan 12 incelemeden 82,

XBox Series X için yapılan 26 incelemeden 85,

PS 4 için paylaşılan 32 incelemeden 82 almayı başarmıştır.

PS 5 için şu anda açıklanan herhangi bir ortalama puan bulunmadığını da unutmadan söyleyelim.