Türkiye'nin E-Pin ve CD Key Platformu - BursaGB

0
Giriş Yap Kayıt Ol

Sepet

Hesabım

Minecraft Nedir? Nasıl Oynanır?

10/4/2019 4:40:43 PM

Minecraft blok yerleştirmeye dayalı ve maceraya atılma odaklı bir oyundur.  Günümüzde özellikle çocuklar tarafından ilgi gören Minecraft nedir? Nasıl oynanır bu konu hakkındda bir blog yazısı derlemek istedik. 

Hayal gücünüz ile yapabileceklerinizin sınırı olmayan, arkadaşlarınız ile beraber veya yalnız macera yaşayabileceğiniz, bloklar ile simüle edilen sınırsız dünyasında düşünürken yorulacağınız eşsiz bir oyun. Gece farklı yaratıklar tarafından öldürülme tehlikesi, açlıktan ölmemek için yapmanız gereken keşifler ve oyundaki en güçlü yaratık olan Ender Dragon’ı öldürmek için hemen gelişme isteği… 

Macera değil, hayal ettiğiniz birbirinden farklı şeyleri yapabileceğiniz yaratıcı modu oyuna çok daha farklı bir eğlence katıyor. İsterseniz kendi krallığınızı, isterseniz arkadaşlarınız ile eğlenebileceğiniz oyunlar yapabilirsiniz.

 

Minecraft Nasıl Oynanır?


İlk gün hiçbir şeyiniz olmadan başlayacaksınız, ilk yapmanız gereken keşif yapmak olmalı. Gerçekte olduğu gibi evinizi su kaynağı olan bir yere inşa etmek isteyebilirsiniz çünkü tarım yapmak sizin açlıktan ölmenizi engelleyecek. Yapmak istediğiniz yeri düşündükten sonra yapmanız gereken bir ağaç kesmek, yumruklamak demek çok daha mantıklı galiba. Bir ağaç kestikten sonra oyunda birçok şeyi yapmanızı sağlayacak çalışma masasını yapmanız gerekiyor. 

Siz de bu heyecana ortak olmak için >> Minecraft Satın Al

Hemen balta, kılıç, kazma ve kürek yapıp evinizi yapmak istediğiniz bloğu kırmaya başlayabilirsiniz. Evinizi yaptıktan sonra içinde olması gereken şeylerden birkaç tanesi fırın ve sandık. Acıkmış olabilirsiniz, etrafınızdaki birçok hayvanı öldürüp fırınınızda pişirin ve yiyin.


 Tarım yapmak isteyebilirsiniz çünkü birçok hayvan öldürmek bir zaman sonra sıkıcı olabilir. Yerde olan bitkileri kırıp tohum toplamanız gerekiyor, bunlar tarım yapmanızı sağlayacak. Birçok çeşitli tohumu yaptığınız keşifler sırasında bulacaksınız, şu an buğday ile başlamak daha mantıklı. Herhangi bir su kaynağı olan bir yere çapa ile tohumlarını ekin. Birkaç saat sonra büyümüş buğdaylarınız ile ekmek yapabilirsiniz. Şimdi, tehlikeli olan ama içinde birçok değerli şey bulunduran bir mağara bulman gerekiyor. Mağaralar içinde iskelet, creeper, zombi ve birçok tehlikeli yaratığı bulundurduğu gibi elmas, demir, altın, zümrüt ve kömür gibi çok önemli olan kaynakları da bulunduruyor. Tehlikeli ama yapmak zorundasın. Herhangi bir mağara bulup keşfettikten sonra evine birçok kaynak ile dönmüş olacaksın. Oyundaki en güçlü kaynak elmas, bulman zor olabilir ama eğer bulduysan kılıç ve birçok şeyi elmas ile yapman daha mantıklı olur. Hemen bulduğun demirler ile zırh yapıp ölmemek için güçlen. 

 

Tarım yaparken aynı zamanda kendi hayvanların ile çiftliğini oluşturabilirsin. Bu da sana yemek kaynağı oluşturacaktır. Birçok hayvanın seni takip etmesini istiyorsan elinde buğday ile ineğin ve koyunun, tohum ile tavuğun, havuç ile domuzun takip etmesini sağlayabilirsin. Kemik ile tatlı bir köpeği, elma veya buğday ile bir atın senden hoşlanmasını da sağlayabilirsin. Unutma, onlar senin bu eşsiz maceran için vazgeçilemez dostlar olacaklar. Balık tutabileceğini de unutma, ileri zamanlarda iksir yapmak istediğin zaman zorunda olacağın için şimdi yapmayabilirsin. Fark ettin mi? Öldürdüğün yaratıklar ve hayvanlardan tecrübe kazandın. Yaptığın zırha, kılıca ve birçok şeye büyü masası ile düşünemeyeceğin büyüler ekleyebilirsin. Unutmadan, büyü yapabilmen için mağarada lapis luzuli isimli kaynağı da bulman gerekiyor.

 

Şimdi sıkılmış olabilirsin. O zaman keşif zamanı! Keşfedebileceğin köyler, biyomlar, denizaltı dünyası, cehennem ve son bulunuyor. Köyler farklı kişilerin bulunduğu, ticaret yapabileceğin klasik bir yer. Bulundukları çevreye göre farklılıkları olduğu için kendilerine özel şeyleri olabilir ve onları öldürmek isteyen kötü kişilerden onları koruyabilirsin, zavallılar kendilerini koruyamıyorlar. Biyomlar da kendilerine özel hayvanlar ve yapılar bulunduruyor. Tehlikeli tapınaklar falan… Denizaltı dünyasında ise hazineleri ve hazine haritaları olan gemiler, korkunç gardiyanlar tarafından korunan altın bloklar ile dolu tapınaklar var. Cehennem, Ender Dragon’ı öldürmen için keşfetmek zorunda olduğun bir yer. Birazcık korkunç. Çok güçlü yaratıklar olacak, keşfetmeden önce çok güçlenmek isteyebilirsin. Unutma, zombi domuza hiçbir zaman vurma! Kendini güçlendirecek olan iksirleri yapmak zevkli olabilir. Daha yükseğe zıplayabilir, daha hızlı koşabilir, su altında nefes alabilirsin veya ateş sana zarar vermeyebilir. Anlatamayacağım birçok şey var, keşfetmen gerekiyor. 

 

Çiftliğindeki hayvanlarını besliyorsun, ektiğin buğdaylarını, havuçlarını topluyorsun, korkmadan eğlence için canavarları öldürüyorsun ve her şeyi yaptığını mı düşünüyorsun? Bir şeyi unutmuş olabilirsin. En güçlü olan ve oyunu bitirdiğini düşünmeni sağlayacak olan Ender Dragon’ı öldürmek!

Keşfedebileceğin en korkunç yer olacak olan End’e gitmen gerekiyor. Oraya bulunduğun evrende gizlenmiş bir geçit ile gidebilirsin. İlk yapman gereken şey herhangi bir Enderman’in gözüne bakmamak olmalı, sinirlendirebilirsin. Ender Dragon’ı iyileştiren küreleri olacak, onları yok edip öldürebilirsin. İşte o an, şu ana kadar en güçlü canavarı öldürdün ve tecrübe baloncukları üstüne düşüyor. Mutluluktan ağlayabilirsin. Öldürdüğün zaman evine geri dönmen için bir geçit daha olacak ama efsanevi şeyleri olan End’i keşfetmek istemiyor musun? Orada birçok şey bulabilirsin, örneğin uçman için bir kanat. Heyecanlandın galiba. Onu bulup istediğin gibi uçabilirsin ama hiçbir zaman oyunu bitirdiğini düşünme. Düşünemeyeceğin ve o kadar yapabileceğin şey var ki... Bitirmedin, şimdi başlıyorsun!